Če bi radi prihranili pri stroških za električno energijo, potem je montaža sončne elektrarne prava izbira. Informacije najdete na: https://www.ekofrank.si/soncne-elektrarne/. Podjetje Ekofrank, obnovljivi viri, d.o.o. je namreč za svetovanje in kompletno izvedbo sistemov za ogrevanje, hlajenje in prazračevanje na osnovi obnovljivih virov specializirano podjetje. Pohvali se lahko z 20 letnim delovanjem. V primeru, da potrebujete informacije glede postavitve sončne elektrarne ali vas zanima kolikšen strošek bi to za vas predstavljalo, vam bodo njihovi strokovnjaki z veseljem svetovali.
Prednosti sončne elektrarne
Sončna elektrarna predstavlja dolgoročno naložbo za prihodnost, saj gre za obnovljiv vir energije. Zato je investiranje v sončne elektrarne izredno priporočljivo. S sončno elektrarno boste namreč pomembno prispevali k ohranjanju okolja. Poleg tega si boste po preteku sedmih ali osmih let, ko se povrne investicija, zagotovili brezplačno električno energijo za ogrevanje, hlajenje ter za vse ostale potrošnike, ki za svoje delovanje potrebujejo elektriko. Postavitev sončne elektrarne vam bo tako omogočila neodvisnost od cen električne energije, katere se v zadnjih časih le še dvigajo. Ker pa vgradnja sončnih elektrarn predstavlja strateško usmeritev države je za nakup le – te zagotovljena subvencija v višini 180 evrov na kilovat instalirane moči. Poleg tega so na voljo tudi ugodni krediti, katerih obrestna mera je subvencionirana, kar pomeni, da se investicija odplačuje s prihranki pri stroških električne energije.
Elementi sončne elektrarne
Osnovni elementi, ki sestavljajo sončno elektrarno so modul, razsmernik, optimizator in podkonstrukcije, katere so namenjene namestitvi modulov za različne kritine streh. Moduli se med seboj razlikujejo po tem, kakšna je njihova učinkovitost, moč, dimenzija, barva in oblika okvirja. Glede na to, kakšna je njihova struktura ločimo med polikristalnimi in monokristalnimi moduli. Učinkovitejši so monokristalni, prav zato se v zanjih letih uporablja predvsem slednje. Lahko so vgrajeni ležeče ali pokončno, odvisno od tega, kako se strešna površina najbolje izkoristi. Zelo aktualni so tudi vgradni moduli – BIPV, kateri se uporabljajo za vgradnjo namesto strešne kritine. Če želite sončne celice oziroma module v čim večji meri zliti z barvo, ki jo ima strešna kritina, so na voljo tudi barvne izvedbe – Spectrum.
Razmerniki in optimizatorji so prilagojeni moči sončne elektrarne, prav tako so tudi podkonstrukcije različne glede na vrsto strešnih kritin določenega objekta.
Primerna izbira moči sončne elektrarne
Za male potrošnike elektrike je trenutno na voljo program, ki zagotavlja vgraditev sončne elektrarne za samooskrbo. Najbolj racionalno je, če vgradite sončno elektrarno, ki pokrije vašo letno porabo električne energije. Slednja se izračuna kot seštevek zadnjih dvanajstih plačilnih nalogov eletrične energije. Ob koncu leta se nato naredi izračun električne energije, ki ste jo porabili, ter tiste, ki je bila pridobljena iz sončne elektrarne. V primeru, da vaša poraba presega od pridobljeno energije, potem to pomeni, da imate vgrajeno premajhno sončno elektrarno. V tem primeru doplačate višek porabljene energije. Če pa vaša sončna elektrarna proizvede več energije, kot je porabite, viška ne dobite plačanega. Zato je pomembno, da vgrajena sončna elektrarna čim bolj pokrije vaše potrebe električne energije oziroma da ne ustvarja viška.
Koliko električne energije po proizvedla sončna elektrarna pa je odvisno tudi od lokacije objekta, naklona strehe ter orientacijo smeri strehe. Največji izkoristek boste dobili, če bo sonce ves čas sijalo pod kotom 90 stopinj. Temu se je možno približati s prilagodljivimi sistemi naklona in smeri sončnih celic. Cilj je usmeritev proti jugu, ter naklon strehe cca. 35 stopinj, kar je idealna lega za poletni čas, ko sta obsevanje in moč sončnega obsevanja največja.