So zelo priročna in služijo kot povečava za majhne predmete, ki jih ne moremo videti dovolj ostro od blizu. Očala za branje služijo predvsem za bližino in so namenjena gledanju na razdalji do 50 centimetrov. Uporabna so tudi pri branju drobnega tiska, menija v restavraciji ali pri finem ročnem delu. Pogosto (sploh pri starejših) so nošena nižje na nosu, saj s tem omogočajo tudi pogled v daljavo. V primeru da v daljavo pomotoma pogledamo skozi očala za bližino, bomo videli le meglene obrise, saj so očala namenjena izključno razločni sliki predmetov od blizu.
Težave z očmi, ki dobro vidijo na daljavo, niso pa več sposobna prilagajati ostrine na bližino imenujemo daljnovidnost. Te težave se pogosto opazijo pri odraslih nad 40-tim letom starosti, napaki pa lahko rečemo tudi starostna daljnovidnost.
Kakšna očala izbrati?
Razni supermarketi ponujajo nizkocenovna univerzalna očala za branje, vendar pa to ni vedno najboljša rešitev. Takšna očala imajo vedno enako dioptrijo za obe očesi, zenična razdalja pa je prilagojena na neko povprečno vrednost. Ker vemo, da ni nujno, da oseba potrebuje enako dioptrijo za obe očesi in zenično razdaljo prirejeno na sredinsko vrednost, je najboljša izbira še vedno zdravniški pregled in očala predpisana individualno. Ta očala so skrbno oblikovana na podlagi izmerjenih parametrov, okvirji in leče pa ostanejo pojem vaše izbire.
Uporaba očal za branje, ki niso v skladu z vašo dioptrijo lahko tako povzročajo glavobole, občutek napora v očeh in celo slabost, zato je pri takih težavah smiselno obiskati očesnega zdravnika za določitev točne dioptrije za primerna bralna očala.