Kakšno izolacijo fasade potrebujem?

Fasada je zaključni sloj in predvsem sloj, ki daje stanovanju ali stanovanjski hiši vizualno podobo. Vendar moramo pa tudi vedeti, da fasada ima tudi izolacijsko funkcijo, zvočno izolativnost, omogoča zdravo okolje, pripomore k manjši porabi energije, ohranja vrednost nepremičnine in preprečuje toplotne moste. Izolacija in cena fasade se razlikuje tudi po tem na kakšni podlagi je  narejena. Različni fasadni sistemi lahko na vsako podlogo vplivajo enako dobro, saj pri izbiri moramo biti pozorni na toplotno prevodnost.  Manjša je boljše je. Fasade se lahko naredijo na tradicionalni opečnati gradnji, kjer mora biti znana izdelava, da lahko določimo toplotno prevodnost. Pri betonskih gradnjah se večkrat ponovijo problemi prav z izolacijo, saj ima slabo toplotno izolativnost in večkrat  ni zaščiten pred korozijo. Težji fasadni sistemi pa se uporabljajo pri montažnih hišah kjer pa je potrebno uporabljati različna cementna lepila. Na trgu pa se tudi uveljavlja gradbeni material po imenu porobeton. Zgrajen je iz apnenca, kremenčevega peska, apnenca in vode. V notranjosti ima ujet zrak, ki pa ima odlične toplotne lastnosti. Omogoča nam kvalitetno in hitro gradnjo, vendar pa je skregan s slovensko zakonodajo. Ne izpolnjuje zahtev po toplotni izolativnosti stavb, zato so potrebni posebni izolacijski sistemi.

cenafasade

Fasada lahko deluje kot toplotni ovoj. Toplotnih izgub se žal ne da popolnoma izničiti ampak jih lahko zelo omejimo, tako da povečamo toplotni ovoj. Toplotno prevodnost lahko merimo z označbo U (W/m2K), kar pa predstavlja prehodnost toplote na kvadratni meter. Toplotno shemo pa vam lahko izmerijo in vam svetujejo na domu. Nekateri to ponujajo kot dodatno storitev nekateri pa brezplačno.

Seveda je pa pomembno tudi koliko zapravimo. Če vas zanima cena fasade je najbolje, da kontaktirate katerega izmed fasaderjev na spletu. Najdete jih lahko prek iskalnikov.